300 euro + tva

Cursuri Navigatie cat. B

Certificatul international de conducator ambarcatiuni de agrement clasa B da dreptul titularului sa navige in ape maritime la o distanta de max. 24 mile fata de tarm.
Cursurile teoretice vor avea loc in Bucuresti, timp de 5 zile, seara de la 18.00 la 22.30.
Ulterior cursantii vor sustine pe baza de programare individuala un exament teoretic la una din capitaniile zonale.
Pt. categoria B este necesara o experienta de minim 2 ani de la obtinerea categoriei C.

Bucuresti
Cat. B - 24 mile
cursuri teoretice
testare psihologica
INSCRIE-TE!

Curs de pregatire pentru obtinerea unui certificat de conducator ambarcatiune de agrement clasa B, cunostinte relevante privind reglementarile cu privire la operarea ambarcatiunilor de agrement, precum si cunostinte nautice si tehnice necesare pentru navigatia in conditii de siguranta in toate zonele maritime (in limita a 24 Nm de tarm) si abilitatea de a aplica aceste cunostinte in practica.

Pentru obtinerea certificatului international de conducator ambarcatiuni de agrement clasa B, sunt necesare:

• experienta de minim 2 ani de la obtinerea clasei C.
  • absolvirea cursurilor unei scoli nautice - scoala nautica trebuie sa fie autorizata de catre ANR.
  • sustinerea unei probe teorectice - se va sustine in baza inscrierii individuale la o sesiune de examinari organizata de Capitaniile Zonale; proba este de tip grila, pe calculator.
Cat. A, B Cursuri ONLINE 5 - 9 aprilie

Locul de desfasurare: Online - Platforma Zoom

Cat. A,B Cursuri ONLINE 25 -29 octombrie

Locul de desfasurare: Online - Platforma Zoom

Cum se desfasoara cursul?

- 5 zile de luni pana vineri

Pregatire teoretica - ONLINE (Zoom)

Seara de la 18.00 - 22.30

Mojo Yachring Club recomanda 500 mile parcurse in expeditii offshore. Programe miles building gasiti la sectiunea After School si pe MojoSailing.ro/SailAway

OFERA CURSURILE CADOU UNEI PERSOANE DRAGI
Voucher CADOU

OFERA CURSURILE CADOU UNEI PERSOANE DRAGI

300 euro
Cumapara Voucher!
Reduceri grupuri

Reduceri grupuri

270 euro/pers.

Vino cu 1 sau mai multi prieteni si beneficiati 10% discount introducand codul "GRUP" la inscriere!

Inscrie-te!

Programa Mojo Yachting School este urmatoarea:

COLREG - Regulamentul internaţional pentru prevenirea coliziunilor pe mare

LEGISLAȚIE NAVALĂ

• O.G. nr. 42/1997 privind transportul maritim şi pe căile navigabile interioare cu modificările ulterioare;
  • H.G. 245/2003 pentru aprobarea Regulamentului de aplicare a O.G. 42/1997
  • H.G. nr.876/2007, modificată prin H.G nr. 1323/2009 - Contravenții la regimul transporturilor navale
  • Ordin M.T. nr. 527/2016 pentru aprobarea Regulamentului privind cerințele minime de pregătire, precum și condițiile de obținere a certificatelor internaționale de conducător ambarcațiune de agreement

CONDUCEREA ȘI MANEVRA AMBARCAȚIUNII PE APE MARITIME

- Abilitatea de a aplica cunoştinţele nautice şi tehnice în practică, astfel:

• cunoştinţe generale despre ambarcaţiune, dotarea cu şi utilizarea echipamentelor de siguranţă şi modul de funcţionare al motorului sau manevrarea velelor;
  • operarea ambarcaţiunii şi înţelegerea influenţei vântului, curentului, cât și influenţată şi intercațiunea adâncimii sub chilă;
  • conduita la întâlnirea şi depăşirea unei alte nave;
  • ancorarea şi acostarea în orice condiţii;
  • manevrarea prin ecluze şi în porturi;
  • cunoştinţe generale referitoare la condiţiile meteo;
  • cunoştinţe generale de navigaţie, în special modalităţi de stabilirea poziţiei ambarcaţiunii şi a drumului de navigaţie în condiţii de siguranţă;
  • noţiuni de comunicaţii VHF.

- Conduita în circumstanţe speciale, astfel:

• principiile prevenirii accidentelor (manevre om la apă, etc.);
  • acţiuni în caz de coliziune, defectarea motorului şi eşuare, incluzând eliminarea unei scurgeri, asistenţă în caz de urgenţă;
  • folosirea dispozitivelor şi echipamentelor de salvare a vieţii;
  • prevenirea şi combaterea incendiilor;
  • evitarea poluării apei

MARINĂRIE

• Ambarcațiuni de agreement: părți componente, tipuri de ambarcațiuni, aparatură, dotări și echipamente necesare, mod de funcționare motor;
  • Parâme, noduri marinărești, volte;
  • Accesorii de punte;

NAVIGAȚIE MARITIMĂ

• Noțiuni introductive.
  • Hărți și Documente Nautice
  • Navigația Estimată
  • Navigația Costieră
  • Unități de măsură liniară folosite în navigație.
  • Orientarea pe mare: orizontul, direcții principale la bordul navei, direcții magnetice
  • Instrumente și aparate pentru determinarea direcției pe mare.
  • Instrumente și aparate pentru determinarea vitezei navei
  • Instrumente pentru măsurarea adâncimii apei
  • Navigația în zone cu maree
  • Mijloace pentru asigurarea hidrografică a navigației: marcare, ghidare, avertisment.
  • Mijloacele de uscat pentru asigurarea navigației: faruri, lumini și semnale de navigație.
  • Mijloace plutitoare pentru asigurarea navigației:geamnaduri, balize, școndrii.
  • Navigația estimată
  • Aparatura şi mijloace de navigaţie.

METEOROLOGIE / HIDROLOGIE

INTERVENTII IN SITUAȚII DE URGENTA

• Tehnici individuale de supravietuire
  • Prevenirea si stingerea incendiilor la bord